Go to ...
RSS Feed

Památka jako ozdoba, ale i jako ostuda


mala-hluboka-11

Sobota, 12.září 2009. Jak jsme daleko od samovolného zřícení Malé Hluboké?

Navštívili jsme během letošní dovolené strávené převážně na území jižních Čech řadu památek. První záříjový týden jsme dosud považovali za jakousi nepsanou součást letního dovolenkového času, ale zřejmě budeme muset po letošní zkušenosti změnit názor. Vše co bylo komerčně nabízeno návštěvníkům v období hlavních dou měsíců bylo ku dni 31. srpna ukončeno a zakonzervováno. Zřejmě si provozovatelé řekli že jim výdělek stačí a ukončili činnost. Ale o službách jsem hovořit až tolik nechtěl. Spíše o rozdílné péči majitelů a správců některých objektů.

Všem, kdo ještě nenavštívili hrad v péči státu Nové Hrady, mohu doporučit prohlídku této památky ze 13. století. Není sice na frekventované turistické trase, ale o to více budete mile překvapeni jejím stavem a příjemnými lidmi kteří vás hradem provedou a budou se o vás starat během prohlídky. V městečku samotném je k vidění řada dalších zajímavostí a tak v Nových Hradech můžete strávit příjemně celý den.

My jsme následující den zavítali do Českého Rudolce. Byli jsme upozorněni několik týdnů před dovolenou, že se v této obci nachází v ostudném stavu „kopie“ jedné z nejnavštěvovanějších českých památek – zámku Hluboká. Však se jí také říká „Malá Hluboká“. To, co jsme v Rudolci našli, překonalo všechna naše temná očekávání. Věděli jsme že zámek bude nepřístupný, ale že bude i životu nebezpečné se pohybovat v jeho bezprostřední blízkosti, to jsme nečekali. Památka je sice stranou hlavních silničních tahů, o vlaku nemluvě, ale kdyby měla citlivého a odpovědného majitele, jistě by za dvacet let dostala novou tvář a smysl. Já osobně si dovedu představit romantický hotel v nádherném prostředí zámeckého parku, v redukované variantě třeba nějaký seniorský domov, prostě cokoliv, co by objekt zalidnilo, oživilo, dalo pracovní příležitosti lidem z obce, přitáhlo turisty či návštěvníky. Je jasné, že obec na náročnou stavební úpravu nemohla mít finance a tak se památky zbavila, ale snad měl náš stát více využívat svých pravomocí a takto výjimečnou stavební památku dát do správy někomu, kdo je solventní a zachrání stavbu pro příští generace. Takhle jsme jen bezmocnými svědky rozpadající se historie…

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *