Go to ...
RSS Feed

Česká televize. Spolčení hlupců?


Když jsem hledal vhodný titulek pro dnešní glosu situace na politické scéně padl mi zrak na knihu uařazenou až u stropu naší knihovny. Spolčení hlupců. Autor John Kennedy Tool. Dobré čtení, konec konců oceněné v zemi původu Pulitzerovou cenou. Teď již tuto kulturní berličku odhodím a věnuji se tématu podstatnějšímu. 

Již delší dobu byla česká divácká množina připravována na to, že na přelomu srpna a září se seriálůchtiví konečně dočkají svého růžového seriálu, pardon, že se dočkají dalších sladkobolných dílů Ordinace v Růžové zahradě. V podstatě nemám nic proti seriálům, sám na některé hledím a mohu si tak podle nich dotvářet obraz o společnosti kterou zobrazují (Dr. House, Policie Las Vegas…). Dramaturgové sestavující dlouhodobý plán programů České televize se asi ze zásady na programy svých konkurentů nekoukají a tak je jim lhostejné s čím bude ČT v jednotlivých dnech soupeřit. Možná, že je škoda, že se nikde neobjevují „koláče Vovky Železného“, které jsme vídávali v jeho sobotních kázáních národu, jimiž obhajoval svou dokonalost za kterou byl nakonec zvolen europoslancem. Z těch koláčů poznal každý jaký je rozdíl mezi kvalitou a diváckým zájmem. 

Ale to, co provedla dramaturgie ČT právě na dnešní den je do nebe volající profesionální selhání. Nasadit Wajdovo silné politické drama přibližující trauma sovětsko- ale i rusko-polských vztahů s vševysvětlujícím názvem Katyň, proti druhému dílu Ordinace je ukázka naprostého nepochopení věcí a souvislostí. Prostě stačilo se zamyslet a udělat ten malý nutný krůček ústupu, se zásadní myšlenkou: takový film český divák musí vidět. A tak místo aby Katyň byla zařazena ve středu proti nemastnému neslanému programu konkurenčních televizí, přijde dnes Wajdovo drama o desítky tisíc diváků

V rodinách většinou určují ženy nač bude soustředěna pozornost v hlavním vysílacím čase. Dnes to bude bez ohledu na cokoliv další díl seriálu, protože se ženy budou chtít dozvědět jak dopadne ta či ona, ten či onen. A nějaký Wajda se svým válečným filmem to prostě nezmění. Bohužel.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *