Go to ...
RSS Feed

Pane Melčáku, močíte proti větru! Se všemi následky


Dobrý den, 

dovolte mi komentovat Vaši stížnost Ústavnímu soudu. Nejsou mi jasné někeré Vaše formulace. Tvrdíte, že předčasné volby porušují Vaše právo být zvolen. Domnívám se, že tomu tak není. Nikdo Vám nebrání znovu kandidovat a být zvolen. Poslanci jsou sice voleni na celé období ale to neznamená, že by délka jejich mandátu byla garantována nějakým právem. Naopak, v Ústavě existuje několik možností předčasného rozpuštění Sněmovny; mandát poslanců tím prostě končí. Z ničeho neplyne, že poslanec musí své volební období odsloužit. 

Tato stížnost by byla oprávněná, pokud by k rozpuštění Sněmovny došlo nějakým protiprávním zásahem. V tomto případě ale Sněmovna sama většinou rozhodla o svém vlastním rozpuštění k určitíému datu. Pokud toto hlasování proběhlo dle všech platných regulí, není důvod toto hlasování zpochybňovat. Na svých právech nebudou kráceni ani občané, protože zvolené řešení jim vlastně umožňuje svobodně volit do Sněmovny. 

Domnívám se, že celým jádrem problému je následující otázka: Byl jsem zvolen na čtyři roky, mám právo na náhradu za období, které jsem ne z vlastní viny neodsloužil? Na tuto otázku v Ústavě odpověď není, proto se domnívám se, že NE. V každém případě není nutno napadat zákon samotný, ten je nepochybně regulérní. Je to otázka na znalce Ústavy: Má poslanec v takovém případě právo na náhradu? 

Pro mne je takové jednání jen signálem nevolit stávající politické strany, které za dvacet let demokracie byly schopny zplodit náhubkový zákon, nebyly však schopné vytvořit jasná pravidla hry pro vyhlášení předčasných parlamentních voleb v případě nedůvěry vládě. Místo toho budu volit některou z nových stran, které nabízí spoluúčast nás občanů na správě věcí veřejných. Také plně morálně souhlasím s výzvou k pohotovosti ke generální stávce, která se během těch pár hodin objevila. 

Chtěl bych Vám poděkovat za to, že jste mi otevřel oči. 

Váš bývalý poddaný 

Tomáš Franke

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *