Go to ...
RSS Feed

Je Cyril uprchlý pacient docenta Chocholouška?


Televizní beseda na aktuální politické téma na ČT2 a ČT24 (1.9.2009) zanechala zcela jistě v divácích dojem, že je dobře, že ty volby nakonec budou. Ať se to Ústavnímu soudu líbí či nikoliv. Zástupci resp. předsedové tří velkých stran (ODS, ČSSD a KSČM) k věci administrativního odložení mimořádných voleb přistoupili vcelku klidně a racionálně. Jsou si vědomi, že jejich voliči přijdou a dají jim své hlasy, což jim další parlamentní křesla i mocenská místa ve státní administrativě zajistí.

Ale to, co předváděl předseda KDU ČSL Cyril Svoboda, se podobalo divadelním etudám v podání pacienta docenta Chocholuška. Není se co divit. Několikeré průzkumy veřejného mínění k volebním preferencím již drahnou dobu odsouvají lidovce tu na nevolitelné místo s méně než pěti procenty hlasů, tu zase poskočí v jiném průzkumu na 5,7 a křesla jsou zase na chvíli na dosah. Včera navíc předseda Cyril zaperlil svým neodolateným a nenapodobitelným vyjadřovacím způsobem výrokem o nutnosti změny současné „úřednické“ vlády na vládu politickou. Fischer musí podle něj podat demisi a současné pralamentní strany se pak dohodnou na složení nové funkční vlády, která by nás dovedla k řádným volbám v červnu 2010. Lidovcům by tato varianta umožnila být další řadu měsíců „u toho“ a hovořit do všeho.

Plané žvanění a jiná rétorická předlovební cvičení jiných politiků jsou jen dokladem ubohosti naší politické scény. Všem, kteří na scéně jsou, jde jen o to se tam udržet a stále se podílet na moci. Ostatní se pak snaží na politické výsluní vyšplhat a neváhají tak činit všemi prostředky. Jenže k tomu, aby se do nejvyššího patra dostali, potřebují mandát od voličů. A o tom to všechno je.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *