Go to ...
RSS Feed

Kanada – ČR. Po první třetině 1 : 0


Tak jsme první třetinu projeli, kanadský kapitán Stephen Harper poslal touš do naší svatyně těsně před koncem zápasu tzv. do šatny. Jo, jo. Kéž by to v politice chodilo jako ve sportu! Zatímco čeští a moravští kluci předvádějí hokejemilovným Kanaďanům co se doma naučili a čím si přišli vydělávat do země javorového listu, jiní chasníci, osmahlí od přírody a ohňů odstraňujících z kabelů gumové a plastové vrstvy, se řadí ve frontách do letadel mířících do Montrealu. Mají na bezproblémový vstup do zaslíbené země ještě pár desítek hodin. Pak budou potřebovat víza. 

Nebudou sami. Ta nově zavedená vstupní víza platí i pro hráče NHL, pro obchodníky, novináře, turisty individuální i organizované. Země pyšnící se svoji multikulturností si bude vybírat koho ještě ano, koho už ne. V první fázi to slíznou čeští cikáni a mexičtí imigranti. U těch budou mít imigrační úředníci poněkud větší problémy. Všichni Mexičané mají téměř shodnou barvu pleti. Bude to oříšek uhodnout kdo je cestovatel a kdo latentní imigrant. Komu razítko, komu ne. Oč to tedy budou mít s mexickou populací těžší, u té české je to zívačka. Tmavá pleť: cikán, mazej zpátky domů, bílá pleť obchodník, turista, hokejista jsi vítán! Bum berana do pasu. Nepřipomíná vám to něco? Německý výraz je všeříkající: selektion. 

Kanaďané nevymysleli trakař ani kolo na hřídeli. Angličané před časem posadili své imigrační úředníky na pražské letiště a šetřili tak našim cikánským cestovatelům cenné valuty, které by jinak museli vynaložit na zakoupení letenek. Pak místo liber začali dávat čekatelům, kteří do Anglie docestovali na azylové řízení, poukázky na jídlo. Zájem rychle opadal až se ustálil na zanedbatelném čísle. Chasníci se se svým rozvětveným přibuzenstvem vrátili do země mlékem a strdím oplývající a vyzvedli si sociální dávky, které tu na ně na úřadech čekaly. 

Kde je chyba dnes? Na kanadské straně? Na české? Česká republika má již dvě desítky let poměrně propracovaný systém pro žadatele o azyl. Poskytne azyl lidem ze států, kde je občanská válka, kde jsou etnické nepokoje, kde hrozí politické pronásledování odpůrců režimu atd. atd. Takoví žadatelé jsou ubytováni, nakrmeni, léčeni, mají kde hlavu složit a jsou v bezpečné zemi. Mohou se učit jazyk hostitele, seznamovat se s českou společností a její historií, mohou se rozhodnout zda zůstavnou či zda půjdou do jiné země. Za skromné prostředky, které dostanou, si mohou koupit jen drobnosti. 

Kanada, Anglie a další státy jsou k azylovým žadatelům mnohem velkorysejší, rovnou je zařadí do programů sociálního bydlení, do finanční a sociální výpomoci stanovené čekatelům o azyl a s kapesným ve výši slušného příjmu v ČR (při přepočtu). Pak není divu, že rozjásané tváře z Kanady přes televizní reportéry volají na své souvěrce: Přijeďte za námi, máme se tu báječně. Létají tu pečení holubi do huby!  Kanada je bohatá země a tak ještě nějaký čas tuhle sociální turistiku vydrží. Ale jen tak dlouho, dokud rodilí a pracující Kanaďané neřeknou svým úředníkům dost! Takhle ne! Potřebujeme osidlovat naši krásnou zemi ale lidmi práce, řemeslníky, dělníky, techniky, učiteli, lékaři a pro ty vytvoříme skvělé podmínky. Ale tyhle tu nechceme, ty nikdo v Evropě nenaučil pracovat ani za šest set let, doma je nikdo nechce a my je máme živit? Jakpak si s tím, poradí trenéři, sponzoři, diváci a občané obou mužstev?

Právě běží přestávka v níž se všichni budou snažit nabrat síly a třeba najít lepší taktiku. Třeba naši šéfové konečně přijdou na to, že nejprve je třeba umět věci pojmenovat a neskrývat se jen za pravidla. Ono není ve zdejších krajích moc zvykem hrát podle pravidel, opak je pravdou. Proto je nanejvýš nutné posílat na trestnou lavici za fauly. Bez ohledu na barvu dresu a barvu pleti. Tam je zakopaný pes.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *