Go to ...
RSS Feed

Vaječní rowdies


Kdo jenom trochu sleduje zaměření příspěvků iReportéra tak dobře ví, že nejsme nakloněni žádné politické straně či politickému názorovému proudu. Necháváme stránky otevřené všem, kdo mají co říci a sami nepatříme k žádné straně, řídíme se vlastním rozumem a zkušenostmi a máme své vlastní postoje.

Proto si můžeme dovolit vyslovit názor, že to, co se odehrálo na smíchovském předvolebním mítinku sociálních demokratů je ostudnou vizitkou společenských postojů k politikům. Anonymita davu před tribunou s politiky byla stejná jako třeba anonymita diskutérů na různých internetových fórech. Tam si také nikdo nebere servítky a když se diskuse zvrhne do hospodského přeboru o nejhnusnější urážku, tak slušní lidé přejdou na jiné stránky a nechají duševní ubožáky svému osudu. Některé servry mají zavedenou kontrolu diskusí, ale ono i to, co po redukci sprosťáren zůstane, dokáže normálního člověka dostatečně odradit. Stejně tak jako příznivci vaječných diskusí se chovají anonymní fotbaloví fanouškové, skryti v davu pociťují obrovskou sílu, davová psychóza vykonává svoje a dav je ochoten a také schopen udělat cokoliv. Fotbalové kluby jsou nešťastné, značnou část tržeb ze vstupného musejí vynaložit na bezpečnostní opatření a různé kompenzace. Je zde však malý rozdíl mezi obchodní společností (fotbalovým klubem) inkasujícícm za vstupné a za reklamu atd. a politickým předvolebním mítinkem řádně ohlášeným a konaným na veřejném prostranství, kde za bezpečnost odpovídá obec potažmo stát. Na mítinku měla plnit regulační funkci policie České republiky a ta, jak se zdá, si moc nechtěla umazat své černé uniformy. Na nich by se vaječné pozůstatky vyjímaly obzvláště výrazně a tak policisté zasahovali jen proti vrhačům, kteří již splnili svoji útočnou povinnost a když už neměli munici, byli předvedeni k podání vysvětlení v rámci pořádkových opatření. Konec konců také dostatečně vyjádřený postoj k tomu, co se na Smíchově odehrávalo.

Možná že jistou sebereflexi bude muset provést i poškozená politická strana a zvážit, jestli její představitelé nejsou zralí na výměnu, jestli není třeba hledat nové tváře, nový styl politického dialogu s voliči a s potencionálními voliči. Možná by se všechny politické subjekty v zastupitelských sborech měly zamyslet nad tím, zda opravdu to, co konají pro obyvatele naší země, konají jako dobro. Ono to tak leckdy nevypadá a tak dojem, že se politici vzdalují svým voličům se jen prohlubuje a to může vést až k obyčejné nenávisti. Ta už potom neřeší otázku zda je politik z pravice nebo z levice.

Je jen otázkou času, kdy místo křehké vaječné skořápky či nahnilého rajčete přiletí kámen nebo – nedej bože – ruční granát. V naší uvolněné demokratické společnosti a fungujících tržních mechanismech není zase tak nemožné si zmíněnou vojenskou munici opatřit a v davu ji použít. On by i ten obyčejný kámen vrátil naši společnost do doby kamenné, kdy se spory řešily pouze násilím. Na řadě jsou nyní politici. Uvědomí si celé politické spektrum, že doba hradních koloběžek a Společnosti za veselejší současnost je ta tam?

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *