Go to ...
RSS Feed

Václav Havel a koncentráky


Z úterních Lidovek (19.5.2009) na čtenáře dýchl šokující titulek: „Škodovka? Jako koncentrák“. Autorem výroku není neznalý novinářský začátečník, ale exprezident Václav Havel, který u příležitosti své cesty po politických sekretariátech navštívil tentokrát Bursíkovy zelené. Jestli bylo Havlovým záměrem poškodit tuto samozničující se stranu, tak se mu to podařilo jeho výroky na tiskové konferenci přebohatě. Filozofující exprezident by si měl uvědomit, že jeho složité myšlenkové pochody ne každý chápe tak, jak on je míní. A přirovnat automobilku s tradiční výrobou českých osobních vozidel, byť je dnes součástí koncernu VW, ke koncentračnímu táboru je opravdu silná káva. 

Schválně jsem si vyhledal na internetu informace o odborech v automobilce, o jejich jednáních s managementem, o požadavcích odborových předáků a plánech do budoucna. Nikde ani náznak toho, že by pracovní podmínky byly nesnesitelné, ponižující či dehonestující. Aktuálně se vedou složitá jednání o časových kontech pracovní doby, ale to je o něčem jiném než o krutých pracovních podmínkách souměřitelných s podmínkami nacistických pracovních táborů a zbrojních výrob během IIWW. Havlův výrok se pokoušel mírnit jalovým vyjádřením člen NERVu Sedláček, ale pro obyčejného smrtelníka z toho vyplynulo o to zřetelneji platící české přísloví o tom, jak se chová lejno stále více rozmazávané.

Exprezident Václav Havel by udělal lépe, mnohem lépe, kdyby svoji osobní i verbální podporu jemu sympatickým politickým stranám a uskupením mírnil nebo vyjadřoval bez složitých srovnávacích filozofických konstrukcí. Troufám si říci, že stranu zelených toho jeho pondělní vyjádření poškodilo a to zejména na mladoboleslavsku (jak by to definoval Jára Cimrman). Tam jsou totiž lidé rádi, že mají práci, že mohou uspokojovat své normální lidské potřeby a že mají alespoň na nějaký čas perspektivu pro své rodiny. Do takové situace se samozřejmě multimilionáři jako je Havel či Bursík nemohou vžít ani kdyby se sebevíc snažili. Těm jsou obyčejní lidé na hony vzdáleni a vzpomenou si na ně jen v kritickém předvolebním období. 

A my voliči si zase připomeneme výroky politiků a jejich postoje až budeme stát před dilema komu dát v blížících se volbách svůj důležitý hlas…

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *