Go to ...
RSS Feed

Koalice v rozpuku


Přišlo jaro a pravá část naší politické scény rozkvetla do barev neuvěřitelných odstínů. Strany vládní koalice až dosud vypadaly jako matné a dost nevýrazné křoví, které sloužilo především coby dokonalý úkryt pro skupinku oranžových přeběhlíků. Nyní v něm začalo všechno pučet a rašit. Lidovci předvádějí celou sadu neobyčejně nápaditých odstínů černých tónů. Miroslav Kalousek chce být rozhodně výrazně tmavší než věčně neopálený Jiří Čunek, Cyril Svoboda opět báječně září svou fantastickou šedí, kterou již po dvacet let na politické scéně všechny oslňuje.

V zeleném sektoru to barvami hýří, až sytě tyrkysovému Bursíkovi oči přecházejí. Ani nad jiné kompetentní Kateřina Jacques by ještě nedávno nevěřila, jak odlišnými tóny může hrát něco tak nezajímavého, jako je obyčejná biomasa. Zatímco Bursíkovi věrní zelenají vzteky nad pádem svých preferencí, snaží se Demokratická strana zelených (DSZ) vrátit ke kořenům, z nichž snad může vyrašit nová ekologická naděje. Lidé kolem Dany Kuchtové se sice ještě tak docela nevybarvili, pochopili však, že pro ně už není místo v Bursíkově stínu.

A co teprve v modrém sektoru. Kdo by kdy řekl do ODS, jak přepestře se dokáže vybarvit. Hraje všemi barvami od lehkého krycího nátěru lisabonského azuru přes temný odstín indiga, jenž obvykle vytéká z poraněných chobotnic, až po prazvláštní směs syté námořnické modři a khaki barvy. Přesně takové, z jaké se šijí trička, ve kterých věčně natěšení fanoušci Saši Vondry a jisté zpívající pěnice mávají usárnami v brdském polesí. A to nemluvíme o dosud nepopsaných odstínech modré flory a fauny, která se vyskytuje pouze v okolí pražského magistrátu a také v příkopech Pražského hradu. Znalci kolem Václava Klause tvrdí, že tyto dříve nevídané odrůdy vznikly pečlivým křížením těch nejexotičtějších variací, které se v našich středoevropských podmínkách uchytily teprve nedávno, zřejmě vlivem globálního oteplování.

Co na to všechno Mirek Topolánek? Obchází kvetoucí sad rozvážným krokem zkušeného hospodáře, jehož nám určitě závidí celá Evropa. Na otázku, co té nepřehledné změti říká, odpovídá s přehledem člověka, jenž ví, co dělá: „Já chci být zase premiérem.“

Autor neznámý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *