Go to ...
RSS Feed

Nastavme si snesitelnější budoucnost sami


Úterní Lidové noviny (5.5.2009) věnují vládnímu opatření na zvýšení platů ve veřejném sektoru poměrně velký prostor. Kdo by očekával, že mediální tribuna pravicového tisku vznese nějakou kritiku na tohle neobvyklé opatření, bude zklamán. Celá světová ekonomika zápasí s krizovými jevy, občané všech národností a ras sledují, jak padají aktiva bank, spořitelen, úvěrových společností, výrobních podniků, jak se omezují výdaje na sociální dávky a za této temné a hrozivé situuace česká pravicová vláda pár týdnů před volbami nejenže předloží národu návrh rozpočtu s deficitem dvou set miliard, ale ještě navrch přihodí tři a půl procenta navýšení tarifních mezd „státním zaměstnancům“.

To je plivnutí do tváře všem, kteří svými daněmi, tvorbou hrubého domácího produktu pomáhají státní kasu udržet při životaschopné existenci. Pamatujme si to, až půjdeme co nevidět k volebním urnám. Zapomeňme na to, že jde „jen“ o volby do Europarlamentu a dejme najevo, co si o takovém ekonomickém hazardu myslíme. Udělejme si z Eurovoleb takové malé referendum o voličích a politických stranách. Již téměř dvacet let vidíme a slyšíme stále stejné tváře, jak nám rozdávají svá moudra z tištěných a elektronických médií, jak v před a po volebních periodách slibují a následně dementují slíbené s omluvou na nově vzniklé politické nastavení. Řekněme konečně těm Kasalům, Svobodům, Filipům, Nečasům, Škromachům, Bursíkům, celé té necelé třístovce „našich“ zástupců konečně: Dost! Takhle pro nás řídit stát nebudete! Kvůli takovému ekonomickému marasmu, politickému šaškování a společenské nestabilitě jsme si vás, vážení, nezvolili! 

Bohužel je třeba začít znova. Nastavit nová pravidla hry, taková, aby nebylo možné je vykládat na devatenáct způsobů a taková, aby ten, kdo je poruší, musel navždy s ostudou zmizet ze scény. Jak docílit takové zásadní změny? Tím, že nezvolíme žádnou existující politickou stranu z těch, které se současně drží moci. Ať jsou pravicové či levicové. Zbavme se modrých i rudých. Nepropásněme blížící se příležitost a nastavme si snesitelnější budoucnost sami.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *