Go to ...
RSS Feed

Kdo potopil pravicovou vládu?


Komentátoři velkých medií se nyní budou předhánět v analýzách. Kdo nebo co zapříčinilo pád vlády, jak za vším máme hledat komunisty, levicové spiknutí, korupci několika odpadlíků a jiné podobné pitomosti. Ne, nevěřte tomu. Od pravicové vlády vládnoucí v nepatrné většině dvou tří parlamentních hlasů se očekává, že předchozí levici a její styl vládnutí nahradí nonšalancí, elegancí a půvabem. To vše se dá zvládnout bez větších nákladů. Stačí být slušný, zdvořilý, usměvavý tam, kde se to očekává, zamyšlený a vážný pro kamery tehdy, když je třeba se vyjádřit k nějakým složitostem života. A jak se pravicová vláda a její protagonisté chovali a tvářili vůči nám, voličům? Povýšenecky, nadutě, pohrdlivě, s úšklebky na lících, s úsměvy v případech, kdy nám sdělovali věci k pláči, s dramatickými výrazy tehdy, kdy šlo o banality a oni se potřebovali zviditelnit jako jediní vyvolení.

Zapomněli ve své arogantní pýše na to, že do bulvárních novinárů se nekopá, oni pracují pro noviny s nejširším okruhem čtenářů. Oni zapomněli na to, že se veřejnoprávním kameramanům nesahá na objektivy, ono to pak na obrazovce vypadá úplně nechutně a rozhodně ne jako předvolební klip. Úporná snaha premiéra udržet nesourodý koaliční slepenec došla tak daleko, že musel do své vlády převzít i stíhanou osobu a kvůli jejímu setrvávání musel porušit právo této země. Když stíhaná osoba vysvětlovala flexibilní používání dvou občanských průkazů, smáli se snad i na Novém Zélandě. Že se to vymstí bylo nabíledni, pochopili to v samém začátku všichni kromě premiéra. A přitom stačilo tak málo, prověřit si adepty na členy vlády a nevhodné ze seznamu vyloučit. Raději vládnout s elegancí s menšinovou vládou, než s těmi tragickými figurkami. O těch toho nyní ještě uslyšíme a uvidíme. Bude nás z toho brnět hlava. 

Pravicová vláda se potopila sama i když její mediální apologeti nás budou přesvědčovat o jiné verzi. A přitom stačilo tak málo, jen být jiní v jednání a vystupování než ti před nimi. To by totiž dokázal téměř každý. Jasně že by se nedaly dělat s tak křehkou většinou nějaké zásadni reformy. Na ty je třeba mít přesvědčivou většinu, ale ono by to časem přišlo. Teď se ta doba zase znacně vzdálila. A levice za to nemůže, ta ze současné situace jen těží… Tak to je.

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *