Go to ...
RSS Feed

Amerika v přímých přenosech, to je zážitek…


V krátkém časovém rozmezí jsem věnoval pozornost dvěma událostem zpoza „velké louže“. Nejprve kulturní a společenské události pořádané Americkou filmovou akademií – vyhlašování Oskarů a o několik desítek hodin později prvnímu veřejnému vystoupení prezidenta B. Obamy před členy amerického Kongresu. Obě události ve mě vzbudily podezření, že s Amerikou není cosi v pořádku. A nestačí mě konstatování známého amerikanisty o tom, že „Američani už jsou takoví“ nebo že „oni dovedou být jak malé děti“.

Zatímco oskarová show měla letos nový kabát, aby přitáhla pozornost p.t. diváctva, zachovali si členové Akademie své podivuhodné názory a postoje k hodnocení filmů zařazených do výběru. Celkem všeobecně se ví, že holywoodská továrna na sny je levicově orientována a že často se podřizuje oficiálním názorům amerického establishmentu na společensko politické potřeby resp. na nikdy nesepsané veřejné objednávky. A tak se dodržují jaksi automaticky kvóty na obsazení herců a hereckých rolí podle poměru etnik v americké společnosti. To snad není třeba do podrobnosti rozvádět, ale když je něčeho moc, tak je toho příliš. Podobné praktiky se nám příčí a tak se podivujeme, že se dějí právě v kolébce demokracie.

Žurnalistické třeštění nad filmem Milionář z chatrče a ani film samotný nemůže soudný Evropan pochopit. Příběh indického mladíka, který vyhrál v soutěži Milionář, je vymyšlený od prvního do posledního písmene scénáře, nepravděpodobný a nevěrohodný. Proto je pro nás nepřijatelný, to se nakonec ukáže v jeho návštěvnosti v českých kinech. Návštěvnost je objektivně ten nejlepší barometr, tisíce diváků se přijdou podívat a bez ohledu na jásavé komentáře klakových novinářů se začne šířit občanské hodnocení mezi běžnými diváky. Necháme se překvapit a uvidíme, jak se toho český divák zhostí. 

Jak se projevuje třeštění na politické scéně jsme mohli sledovat v přímém přenosu z amerického Kongresu při Obamově prvním projevu k oběma komorám. Slyšel jsem stejné sliby a stejné slovní obraty jaké už byly proneseny na předvolebních kandidátských mítinzích. Slyšel jsem stejná vyhlášení o tom, co bude a oč je třeba usilovat, jak je třeba americkou společnost měnit a jak bude dobré, když se podaří návrat k prosperitě. Sliby o nízkých daních, o potocích peněz, které potečou do vzdělání, o jiných přívalech peněz do sociální oblasti, do podpory podnikaní. Byl jsem přímo fascinován demokraticko-republikánskou skandovací jednotou, vstáváním a usedáním auditoria ctihodných kongresmanů na povel předsedkyně Nancy Pelosiové za zády Obamovými. Připomělo mi to záběry z nějakých sjezdů, jichž jsme u nás měli před pár desítkami let nepočítaně.

Zřejmě jen kvůli chybě v simultáním překladu jsem zaslechl cosi o třech trilionech dolarů (tj. o třech tisících bilionů dolarů) které bude zapotřebí také kamsi investovat. To už je ekonomická sci-fi. Protože Obamův projev byl předem připravený týmem odborníků a poradců a nemluvil spatra po vzoru Fidela Castra, nelze vzít žádný argument na omluvu jeho prohlášení o tom, že automobil vymysleli Američané. Ne pane Obamo, nebyli to Američané. Dotkl jste se těch zaostalých Evropanů, kteří si již v roce 1886 dali patentovat technické zařízení nazvané automobil. Autor patentu se jmenoval Karl Benz.

Prezidentovo přeřeknutí by bylo úsměvné, kdyby se neobjevilo v projevu k nejzávažnějším okamžikům v dějinách USA, při návratu světové ekonomické krize, kterou opět mají na svědomí Spojené státy svojí hazardní politikou. Budu rád držet Američanům palce, aby se z ekonomické krize dostaly a aby se krize neprohloubila do stadia sociálního nebo dokonce vojenského, ale pak je třeba aby k tomuto cíli směřovaly s čistými necinknutými kartami. Budu jim držet palce i přesto, že se na amerických školách začínají vyučovat nevědecké teorie o vzniku a vývoji života na Zemi, že jim i přes podivuhodnou úroveň základního a středního školství závidím desítky nositelů Nobelových cen v exaktních vědeckých oborech. Protože bude-li další vývoj situace ve Spojených státech orientován pozitivním směrem a bude-li přinášet výsledky, bude to dobré pro celý demokratický svět. 

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *