Go to ...
RSS Feed

Pohár přetekl (v Maďarsku)


Pan Kocáb to nebude mít v úterý 24. února lehké. V pondělí se mohl zviditelnit svou přítomností v Chomutově u exekučního řízení s neplatiči dluhů, ale protože nešlo o přímý televizní přenos, tak poslal za sebe ministerskou tiskovou mluvčí. Tohle gesto nebylo vůči oběma stranám vyhrocených problémů zrovna dvakrát vstřícné.

V úterý se bude jednat na podobné téma v Janově. To je město, kde státní moc ukázala svoji bezzubost a kde se problémy začaly řešit „samospádem“ situace. Katalyzátorem událostí se stala přítomnost aktivistů Dělnické strany, té strany, která si koleduje o zákaz činnosti. Jenže ona si získává čím dál tím větší sympatie u obyčejných občanů, kteří ztratili důvěru v akceschopnost státních orgánů.

České sdělovací prostředky si téměř nevšímají toho, jak se obdobný problém projevuje v okolních státech. Jen tu a tam zaznamenají neuvěřitelné podmínky v cikánských osadách na východním Slovensku. Včera ale proběhla oficiálními novinami zpráva o zastřelení dvou cikánů v Maďarsku a hlavně o náladách většinového obyvatelstva vůči Romům. V Maďarsku jich žije asi 500 000 a většina je bez práce, což je dáno jejich obecnou nevzdělaností. Firmy v době krize propustí všechny nekvalifikované pracovníky. Před třemi týdny byl cikánskou mafií zavražděn člen týmu maďarské házenkářské reprezentace, což vyvolalo ve společnosti obrovskou vlnu odoru vůči cikánům. Toho samozřejmě využijí vyhraněně pravicové směry a požadují krátké a učinné řešení problému. Maďarský list Magyar Hírlap v úvodníku nazval cikány – pachatele zločinu – zvěří, která není člověkem. 

Ale o společenské náladě svědčí spíše to, jak bolavý problém cítí obyčejný Maďar. List Magyar Hírlap se dostal v očích a prohlášeních premiéra Gyurczányho na „index“ a tak nařídil všem státním institucím a státním podnikům, aby stáhly z tohoto periodika veškerou reklamu. Následně listu obrovsky stoupl náklad, protže jej ze solidarity začali podporovat i ti, kteří si jej nikdy předtím nekupovali. Občanská odpověď na státní dirigismus…

Zástupci tamních ochránců lidských práv se snaží seč mohou, ale propast mezi Maďary a romským etnikem je mnohem hlubší než u nás. U nás je to tradiční „řešení“ potíží šaškováním, švejkováním a lavírováním s problémem do něhož se nechce levici ani pravici a tak jej využívají populisté typu Jiřího Čunka a stavějí si na něm své politické kariéry. A jde jim to snadno a rychle. Také a především proto, že druhá strana problému – Romové alias cikáni – jen přilévají svým vystupováním a svými projevy jen olej do ohně. Situace v Maďarsku je prý nejlépe vystižena titulkem jednoho z posledních úvodníků listu Magyar Hírlap: Pohár přetekl. Podaří se ministru Kocábovi tah, který by stejnému titulku v českem tisku zabránil?

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *