Go to ...
RSS Feed

Bučící europoslanci a Hujer


Ti, kdo mne znají, vědí, že pan Václav Klaus není není můj politicko-ekonomický guru a že jsem dlouholetým kritikem jeho pojetí privatizace. To však nic nemění na tom, že jej uznávám jako člověka vyznávajícího vlastenecké a národní postoje přesto, že se to v dnešní Evropě nenosí. A hlavně mezi českými politiky pravicového spektra s modrými odznáčky EU na klopách jimiž jsou veřejně projevované názory tohoto typu brány jako nepatřičné.

Nebudu zde dopodrobna rozebírat čtvrteční Klausův projev před europoslanci. Na každého z posluchačů zapůsobil jinak a zřejmě ho každý jinak slyšel a jinak mu rozuměl. Předseda Hans G. Pöttering při poděkování neopoměl zdůraznit, že nebýt demokratických principů, nemohl by náš prezident na tomto fóru vystoupit. No, fórum Organizace spojených národů je také demokratická platforma a tak se stává, že tam občas dostanou možnost vystoupit různé osobnosti a nikdo se nad tím nepodivuje a dotyčným to nevyčítá. Já bych navíc dodal, že výuka demokracie od Němců směrem k nám je pochybná. Oni byli k „naučení se demokracii“ přinuceni vítěznými mocnostmi a pod nabitými zbraněmi. Nakonec se jim tento princip vnucené svobody tak zalíbil, že se stali jeho horlivými propagátory. Budiž, ale právě proto bych výtky a peskování na adresu Klause bral s hodně velkou rezervou.

V auditoriu se nacházela podivná směsice zástupců, nevím, kdo při Klausově projevu demonstrativně vstal a odešel ze sálu, nevím, kdo během projevu vyjadřoval nesouhlas bučením, jistě to byl nějaký zasloužilý demokrat. Stejně tak nechápu trapné šaškování našeho europoslance Železného, jehož hujerství ke Klausovi je vskutku neobyčejné a bezpříkladné. Čekal bych, že vyvolené dámy a mužové sjednocené Evropy vyslechnou pozvaného euroskeptika z Čech, zatleskají a až skončí, tak si budou myslet svoje. Ale oni prostě museli sehrát svoje divadýlko, museli si „odpracovat“ svoji mzdu. A tak jedni kroutili během hostova projevu hlavami a druzí se odcházeli do foyeru plácat po zádech a ujišťovat se, jak s tím českým profesůrkem vypekli.

Po takové Evropě ani já netoužím. Jsem pro akční a bojeschopné vojenské struktury, vyzbrojené nejmodernější technikou, technologiemi a strategickými zbraněmi, do těchto vojenských struktur by pak bylo nejvyšší vojenskou ctí jít z rodné země sloužit a chránit tak v plné bojové pohotovosti všechny obyvatele Evropy. Jsem pro plné bezpečnostní – policejní – informační propojení a spolupráci, aby si zločinci nebyli nikde, na žádném kousku evropském území ani na minutu jisti, že jsou z dosahu spravedlnosti své mateřské země. Jsem pro to, ať se sjednocují co nejtěsněji dopravní předpisy, poštovní služby, služby veřejné správy a vůbec všechno, co slouží občanům unie. 

Z toho, co zatím platí pro nás a nově přistoupivší země, však takový pocit nemám. Ano, vysíláme vojenské kontingenty do zemí a do oblastí kam si to dosud přály Spojené státy a Rada bezpečnosti. Ale já tvrdím, že ohrožená je především Evropa! Za pět let se nekonalo žádné velké vojenské cvičení, které by ukázalo sílu a schopnosti bránit se napadení odkudkoliv, vedou se žabomyší války o unifikaci výzbroje a každý stát si chrání svůj systém výzbroje, svůj vojenský průmysl, svoje standardy. A mezitím se zvyšuje obecné světové nebezpečí ohrožení terorismem a hlavně těmi, kdo teroristické skupiny využívají… 

Co bude dál, vážení?

–js–

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *