Go to ...
RSS Feed

Nepřítel státu = osoba samostatně výdělečně činná?


Protikrizový plán se kterým přišel NERV a který si vláda pochvaluje a chce jej předložit parlamentu, nic neřeší. Nevím, jak pro ostatní podnikatelske subjekty působící v naší zemi, ale pro „sůl země„, což jsou osoby samostatně výdělečně činné nepřináší nic, čím by podpořila jejich aktivity a čím by významě podpořila tento typ podnikání. Jsem také OSVČ, nechci nic po státu, platím si zálohy na zdravotní a sociální pojištění a to za situace, když nevím jak bude ekonomicky úspěšný následující měsíc, zda budou zakázky takové, abych uživil rodinu, umořil pravidelné platby a půjčky. To je riziko podnikání, to je trvalá daň za to, že již dvacet let nemám žádného nadřízeného s kdovíjakou minulostí a že mohu vstát až se vyspím. 

A teď pro mě a ostatní – asi milion OSVČ – vymysleli protikrizový batoh č. 2. Zcela odpovedně říkám, že je to pro drobné podnikatele k ničemu. My, kteří neplatíme DPH, protože naše fakturace se pohgybuje od 0 do 70tisíc měsíčně jsme biti stejně jako předtím. Snížit platby sociálního pojištění znamená rezignovat na výši blížícího se důchodu a vědomě přijít o pár stokorun penze. Odpisy počítačů a dopravních prostředků? Neplánuji nákup tohoto zařízení, současné mě slouží dobře a ještě nějaký rok bude sloužit. Nakupoval jsem podle známé metody, která praví, že si nemohu dovolit kupovat levné věci neb tak bohatý nejsem a tak používám počítač Macintosh a auto s pětiletou garancí jsem si jako napotvoru pořídil loni. Ostatní položky vygenerované desetihlavým týmem moudrých pro malé podnikatele a živnostníky nejsou k ničemu, takže se nás netýkají. 

Navím kdo poradil ministru Kalouskovi, že odpuštění daní za rok 2008 by bylo nesystémové a že bychom se snažili vymyslet na finanční úřady nějaké triky a podvody. Účetnictví minulého roku bylo ukončeno posledním dnem tedy Silvestrem 2008 a jiné doklady prostě už není možné zařadit. To si žádný profesionální zpracovatel účetnictví nevezme „na triko“, sankce jsou poměrně vysoké. Těch drobných podnikatelů a živnostníků, kteří si odkládají podání daňového přiznání na červen je mizivé procento. Nejpočetnější skupině se odklad finančně nemůže vyplatit a zbytek lze snadno namátkově zkontrolovat. 

A tak jedniný očekávaný vstřícný bod byla legalizace švarcsystému. Tak to vidíme my drobní podnikatelé a živnostníci. Ale i pro střední a velké podniky by to bylo přínosem. Platili by OSVČ za odvedenou práci a fakturované částky by šly do provozních nákladů, nemusely by si držet na výkon činnosti zaměstnance celý měsíc a platit jej i za neproduktivní čas a nemusely by za něj odvádět povinné platby. To jsou známé věci. Na zdravotní a sociální pojištění by si odvody poslal řemeslník či podnikatel, stát by o nic nepřišel. Drobní podnikatelé jsou zvyklí platit daně, protože podnikají pod svým jménem a na své riziko a to zavazuje víc než se pan Kalousek domnívá. 

Návrhy NERVu a vlády nyní směřují do poslanecké sněmovny k tradičnímu kolečku byť ve zkrácené verzi. Jenže zkušenosti s lidovou tvořivostí zákonodárců jsou notoricky známé a tak nečekám ani od nich nic dobrého. V Německu co nevidět skončí (nebo už skončila) statní pobídka k oživení prodeje aut na který byla vyčleněna z německého státní rozpočtu konkrétní suma. U nás o tom začneme diskutovat a začneme hledat možné problémy a nakonec se vymyslí opatření, které bude administrativně neproveditelné. Stejně tak skončí celý Topolánkův batoh č. 2.  Je škoda, že v zastupitelských orgánech nejsou zastoupeni žádní živnostníci a žádné OSVČ. Oni totiž nemají čas na politikaření, oni musejí makat aby přežili i současnou hospodářskou celosvětovou krizi. Poslanci, senátoři, vláda a celý státní management finanční starosti nemají a svoje požitky dostanou pravidelně každý měsíc. Rád bych jim i za své přátele OSVČ a ostatní podnikatele vzkázal, že i my jsme voliči a každé volby považujeme za referendum o vládě, o politice a o stranách. To není žádná vyhrůžka, to je konstatování faktu.

–JS–

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *