Go to ...
RSS Feed

Malá poznámka k předávání cen nejlepším sportovcům


Jako každý rok se i letos koná slavnostní udělování cen leteckým sportovcům. Účastní se ho řada politických špiček. Ministři, poslanci a mnozí další. Asi stoletou historii našeho létání je i v této době brát vážně. Protože mnoho pamatuji, dovolte, abych „zabrousil“ trochu do minulosti.

Vzpomněl bych především našeho prvorepublikového leteckého průmyslu. Letov, Avia, ČKD – Praga, Beneš – Mráz , zlínská letadla byly pojmy evropského, ne–li světového věhlasu. Nové osudy Vodochod, Moravanů a jiných je spíše pláčem nad zemí Koruny české, byť projevy této oslavy zřejmě vyznějí optimisticky. Kéž by…

I sportovci za prvé republiky měli evropský formát. Doktor Lhota, Malkovský, Novák posléze i letci RAF a smíšené divize v Sovětském svazu. Po válce pak neexistovalo, aby naši parašutisté nepřivezli ze světových podniků medaile, aby Češi a Slováci neovládali anglickou Lockheed Trophy a plachtaři nezářili i na světovém nebi. Akrobatická světová elita létala na Zámečníkových strojích i na pozdějším speciálu.
Po roce 1989 jsem měl to štěstí, že jsem s Petrem Tučkem, byť měrou nepatrnou, spolupůsobil na vzniku utralehkého létání. První pokusy dráždily ještě StB.

Krásná byla i doba začátků, kdy Petr ladil trabanťácký motor (přidal dva koně) a paní Tučková musela uhasit po obědě oheň neb nebylo jinde místo než na kamnech. Když se dělalo na křídle, muselo se otevřít okno. Ostatně olšanovská křídla vyčnívala i z půdy budovy Vysokého učení technického. Na jedné ze služebních cest jsem se ocitl u firmy Rotax a po pátém schwechatském mi pravil jen ze šéfů pan ing. Hofreiter: „Vaše letadla a naše motory a jsme na světě první.“ Ta předpověď dnes platí i když nemusí mít každý jejich motor.


Slavný celostátní průmysl je v čudu, ale produkce ULL malých výroben jsou vynikajícími exportními komoditami. Je vhodné končit, neb vodka teplá a vermut též. Končil bych, byť trochu sentimentálně.

Chtěl bych, vám, sportovcům, poděkovat za sebe i za Klub leteckých novinářů za to, že díky vám stoupá na stožáry ona tříbarevná vlajka, ve světové historii nesmírně mladá, jejíž autor ani není znám. Stejné vzdal poctu i generál Fajtl (pozdější vojín) na letišti v Zolné…

Praha, LP 2009

Dr. Karel Helmich
předseda KLN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *