Go to ...
RSS Feed

Pan prezident se mýlí


Přečetl jsem si v pátečních LN na straně 11 článek podepsaný prezidentem Václavem Klausem. Je to vlastně otevřený dopis skupině šéfredaktorů v němž jim vysvětluje, proč podepíše návrh zákona omezující vliv médií na společensko politické kauzy. Mě osobně, jako obyčejného občana tohoto státu, zaujal především poslední prezidentův odstavec: … Věřím, že pochopíte, že jako prezident republiky při vážení dvou důležitých zájmů, které mají oba svou oporu v Ústavě České republiky, budu vždy stát na straně toho slabšího, jenž se svých práv dovolává daleko obtížněji, tedy jednotlivého občana (konec citace).

Já Vás žádám, pane prezidente, abyste se neskrýval za onoho jednotlivého občana. On totiž ve velké většině nemá čas ani možnosti sledovat a pátrat po tom, jestli se jím zvolení politici starají o jeho blaho s péčí a entuziasmem který slibovali ve svých volebních programech a projevech. Ten jednotlivý občan má po velkou část roku plno starostí na to, aby si obstaral svoje životní potřeby pro sebe a svoji rodinu. Aby sebe i rodinu uživil a nestal se nepřizůsobivým občanem, stará se, aby nepřidělával vám politikům vrásky a starosti. Právě tenhle jednotlivý občan je srozuměn s tím, že tu jsou profese jako novináři, investigativci různých médií, kteří umějí vyhmátnout situace, kdy nachytají politiky na švestkách. Kéž by to byly jen ty příslovečné švestky. Ony jsou to statisíce, milióny a bohužel i miliardy korun ze státního rozpočtu, který je tvořen i z odvodů toho jednotlivého občana. Občan má největší právo vědět, kdo je zločinec, kdy si mastí kapsy z nelegálních provizí, kdo dohazuje kšeftíky svým kamarádům a rodinným příslušníkům, kdo káže vodu a je permenentně opilý vínem. Ale především mocí a umělou představou o své nedotknutelnosti.

Pokud novináři (zpravidla nelegálně) získají odposlechy k nimž dal v určité fázi trestního řízení soudce a oni tyto zveřejní, je zcela zřejmé, že se tímto skutkem dopustili zmaření trestního řízení a musejí nést plnou odpovědnost bez ohledu na to, jakým způsobem a od koho záznam získali. Ovšem nastane-li případ, že oni takový zaznam mají k dispozici a je z něj evidentní a snadno dokazatelné, že došlo k trestné činnosti a řízení je z pokynu vyšší moci zastaveno, je přímo povinností novináře na tuto mafiánskou praktiku poukázat a vše zveřejnit.

Víme dobře z doby nedávné, že organizovaný zločin prorostl nejen do státní správy ale také do justice. Kdo si tohle nechce přiznat, neměl by zastávat žádné odpovědné místo placené z peněz daňových poplatníků – to je nad slunce jasné. Je smutné, že se i prezident přiklání k tomu, aby se veřejnost nedozvídala o tom, co se v horních patrech politiky a hlavně v mechanismech správy věcí veřejných děje a jak se to děje. Nutně pro mne vyplývá logická úvaha, že i on má na nezveřejňování svůj zájem. Podepíše-li prezident tento cenzurní zákon, bude to je jeho politickém životopisu ten nejhorší krok, který bude negovat celou řadu jeho předchozích pozitivních činů.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *