Go to ...
RSS Feed

Jak *ovno košile


Lidovecké vedení možná v neděli 11. ledna 2009 vyhrálo bitvu. Čtyři parlamentáři dohodli, že dva největší straničtí rivalové a reprezentanti odlišných lidoveckých trendů dál zůstanou členy ve vládě Mirka Topolánka. Není se co divit, současně zastávají lidovci ve vládě tak silné postavení, jaké ještě nikdy neměli. Ministerstvo obrany, financí a pro místní rozvoj, to jsou vyloženě tři kohouty penězovodů. Ministerstvo obrany se vyznačuje zadáváním zakázek bez výběrových řízení, neboť se jedná o problematiku obrany státu a zákon o veřejných zakázkách se zde neuplatňuje. Ministerstvo financí je vlastně jedna velká peněženka a jedna velká příležitost pro zasvěcené. A ministerstvo pro místní rozvoj je penězovodem financí proudících z Evropské unie. Navíc k těmto prebendám ještě přináleží post prvního místopředsedy vlády, ten v příadě nepřítomnosti premiera na území státu automaticky přebírá jeho vládní pozici. A to v půlroce českého předsednictví EU nemá zanedbatelný význam.

Není divu, že opustit takto důležité strategické body ve státní správě jen kvůli osobní nevraživosti by bylo neodpovědným hazardem. I když je z naší politické scény uplynulých dvaceti let známo, že lidovci se dovedou nacpat do každé vlády, ať je nalevo či napravo a lebedí si ve svém zasmrádlém politickém středu. Pamětníci si vzpomenou na jejich účast ve vládách za komunistického režimu a na jejich angažovanost v Národní frontě. Z celé této rozehrané partie vyplývá, že nyní je na tahu třetí hráč. Strana zelených. V nejbližších čtyřiadvaceti hodinách se budeme nacházet v kritickém okamžiku existence Topolánkova vládního kabinetu. Když si ponechá klubko „lidoveckých plazů“ a Bursík řekne dost a odejde středem, za všeobecného potlesku občanů, vláda neseriózního slibovatele Topolánka okamžitě končí. Protože Mirek již obrazně řečeno své pokusy o složení vlády vyčerpal, je možné, že by prezident rovnou pověřil představitele druhé nejsilnější strany sestavením nové vlády. Tu by mohl tvořit Jyrka a jeho boys a Martin se svou milenkou a se svými přáteli. Tichá podpora třešniček se předpokládá a lidovci by se tak poprvé od roku 1945 nedostali do vlády. Jaký by to mělo vliv na stranické preference v nejbližších volbách není třeba rozvádět. Sociologické průzkumy v těchto časech hovoří o necelých šesti procentech. S výsledky průzkumů je seznámen i Martin B. a ví, že jeho partička povýšená na stranu se zmítá kolem čtyř procent a tak by možná její zánik mohl způsobit i ztrátu státního příspěvku, ten přináleží od tří procent. 

Lze namítnout cosi o tom, že kapři si rybník nevypustí, že je košile bližší než kabát, že se během rozjeté cesty nepřepřahá, že by to vše byla taková ostuda, jakou ještě nikdy žádný evropský stát neměl. No to je sice pravda, ale mě jako voliče to jen přesvědčuje o tom, že s námi koaliční parta hraje dnes a denně „betla“. Prostě je to jen hra na oko s námi voliči, kteří si představovali zužitkování svého hlasu přeci jen jinak. Smysluplněji. Že třeba pravicový kabinet nepodlehne tolik zenužívání moci a nebude to dávat tak ostentativně najevo. Dvouobčankový a sociálně potřebný vicepremier Čunek měl být odejít v okamžiku, kdy se ztrapnil před občany svým jalovým vysvětlováním svých příjmů a existencí dvou osobních průkazů. To bylo tak ubohé, že Grossovy eskapády byly proti tomu čistější než jeho křišťál. No, skoro. Paní Vesecká ve své zcela zpolitizované funkci rovněž ukázala, jak se dají ohýbat české paragrafy a jak lze kašlat na právo a na selský rozum voličů. Při této příležitosti je mě upřímně líto doktora Antla, který si jednou sedl za volant posilněn démonem alkoholem a nedojel. Ale zachoval se jako chlap a odešel ze svého perspektivního postu. 

Komunita přátel JUDr. Vesecké vyznává jiné hodnoty. Věci, které se stanou, posuzuje spolek zasvěcených ze zcela jiných úhlů a jinými prizmaty. Ovlivňování není ovlivňováním, ale jen pouhou konverzací u sklenky vína, výměna nepohodlného prokurátora je jen banalitou a právo je jen to, které mají v rukou právě oni. Logicky se naskýtá otázka, proč jim zrovna ten Čunek stál za tak silné angažmá a profesionální selhání. Vždyť jim všem musí být jasné co s nimi bude, až dojde ke změně kormidleníka. 

Lidovecké vedení možná v neděli 11.ledna 2009 vyhrálo bitvu. Premiér z jejich popudu odsunul mnohokrát avizované změny ve vládním kabinetu na dvacáté osmé místo. Nevím, co se stane v pondělí 12. ledna a jak nakonec premiér tuto nezáviděníhodnou situaci vyřeší. Každé řešení zavánějící pasivní rezistencí s ohledem na české evropské předsednictví však bude další podříznutou větví ve volebních preferencích všech tří kolaličních partnerů. To už pak nebude jen prohraná bitva, ale prohraná válka. Game Over!

-js-

 

12. ledna 2009, 13.30 hod. Pondělní řešení tajenky: Lidovci opět ukázali, že jim o ty vládní posty jde víc než o jejich předsedu. Aby se lidovecký vlk nažral a dál držel neobyčejně štědré rozestavení silných figur na politické šachovnici, došlo na šalamounské lipnické řešení hodné tamního českého giganta Jaroslava Haška. Dvojobčankový sociálně potřebný vicepremiér odstoupil z vládních funkcí v domění, že tím zachraňuje svoji tiše silnou partaj. Ale to je zase jen jeden z jeho omylů. Lidovci se však drží vládního vesla dál, přesně v duchu rčení: Jak *ovno košile.

-js-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *