Go to ...
RSS Feed

Kdo vede a kdo prohrává…


Na současných tragických událostech kolem pásma Gaza tak, jak je prezentují české tištěné i elektronické deníky je ihned vidět, které straně konfliktu jsou jejich vydavatelé nakloněni. Je třeba si říci, že dnes není čas na to, aby se měnily dějiny staré více než šedesát let a aby se navracel status quo před datum vzniku státu Izrael. Byla by to stejná snaha jako měnit dějiny a události druhé světové války. Ať se nám to líbí či nikoliv, vznik židovského státu byl jen malou náplastí světového společenství na utrpení, která si tento národ bez vlasti vytrpěl „zásluhou“ německého nacionálního socialismu. Mocnosti velmi dobře cítily, že si svými lehkovážnými a alibistickými postoji z časů před světovou válkou potřebují odčinit svůj podíl na tom, že nechaly události zajít tak daleko, až jim Hitlerovo Německo přerostlo přes hlavu. Navíc se Izrael, stát vzniklý de jure na základě administrativního rozhodnutí, měl tvořit jistotu pro všechny Židy roztroušené po zeměkouli, aby se mohli sami rozhodnouut zda zůstanou kde jsou a nebo zda se odstěhují do země praotců, kde kdysi vznikaly i jejch dějiny. Souběžně s dějinami dalších národů. Ne všude na světě měli Židé na růžích ustláno. Tvořili uzavřené komunity, lišili se svými zvyky od většinových etnik a velmi často vynikali svými dovednostmi a schopnostmi, což pochopitelně vedlo k nevraživostem. A kam až došla nevraživost podněcovaná militantní demagogií se ukázalo v Německu třicátých let minulého století.

Dnes je svět o něco dál. Nicméně i světové společenství je dnes, stejně jako v minulosti, spíše levicově orientované a tak mají navrch tendence sounáležitosti s palestinským obyvatelstvem a jeho požadavky na sebeurčení. Stát Izrael je vnímán jako cizorodé těleso zasazené do arabského světa. Navíc je dlouhodobě podporován Spojenými státy Americkými a tato podpora působí jako rudé sukno mulety dráždící býka. Světové tiskové agentury si dnes dávají velmi záležet na formulacích svých zpráv z probíhajícího konfliltu. Je neoddiskutovatelnou skutečností, že dlouhodobé příměří porušili Palestinci resp. jejich militantní extrémisté z Hamásu. Jsou to polovojenské skupiny vyrábějící nástražné výbušné systémy, jednoduché rakety a jiné zákeřné zbraně, takové, jaké lze vyrábět v domácích dílnách a podzemních úkrytech. Pomocí těchto zbraní odstřelují teroristé Hamásu cíle na území Izraele. Záměrně jsem použil výraz teroristé, nejsou to vojáci řádné armády. Jsou to civilní osoby vyzbrojené z neznámých zdrojů, nemají jednotné velení, nemají uniformy a co hlavně, používají zákeřných metod útoků. Využívají žen, mladistvých a dětí k přenášení výzbroje na území Izraele a také je zmanipulovávají k sebevražedným akcím. Proti takovému protivníkovi jako je Hamás nelze bojovat standardními prostředky. Odpovědí na zákeřnosti je současná cílená palba izraelské armády z těžkých zbraní na výrobny domácích raketometů a sklady střeliva. 

Když se brání silnější provokacím ze strany slabšího, dostane se do nezáviděníhodné situace, kdy každá protiakce vzedme vlnu světového odporu. Média popisují události z humanistického pohledu, dokonale vyzbrojená armáda židovského státu likviduje cíle zákeřného útočníka a s nimi desítky stovky nevinných civilistů, žen a školních dítek. Chtělo by se říci na adresu Izraele: Je tohle nutné? Byl jsem docela překvapen reakcí českého ministra zahraničních věcí, který jako první český politik řekl, že Izrael má právo se bránit. Podobný racionální výrok nezazněl z úst žádného „foregin minister“ EU. Copak nikdo z Palestinců neví, že škádlení škorpiona bosou nohou může být smrtelnou hrou? Cožpak Palestinci nevědí, že izraelská armáda je jedna z nejlépe a nejmoderněji vyzbrojenyých na světě? Že v jejím arzenálu jsou kromě raket středního doletu a raketových obranných systémů, i zbraně s atomovou municí a atomové bomby do bombardérů? Že izraelské nejmodernější tanky odolávají všem současným ručním protitankovým zbraním a že naopak automaticky okamžitě likvidují útočníka? Tuší Palestinci, že tank Merkava ma dostřel téměř deset kilometrů díky reaktivní munici? A tuší vůbec něco o přesnosti jejich zaměřovacích systémů? Pokud ano, tak jsme svědky probíhající rituální naboženské sebevraždy Palestinců. Pokud ne, tak je třeba, aby jim někdo nezávislý, nějaká autorita, naznačila, že boj s Davidem je opět předem prohraný. Jen doufám, že to celé není jen předehra někoho třetího vzadu.

Záložák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *