Go to ...
RSS Feed

Realizujte si svůj dávný literární sen


Patříte mezi ty, kdo za bývalého režimu psali tzv. do šuplíku a dobře věděli, že pokud by přišli do některého tehdejšího nakladatelství s vidinou vydáni knihy, odešli by s nepořízenou? Ti úspěšnější pak nechali rukopis v nakladatelství a ten je tam možná dodnes, odložen kdesi v archivu. Tak tudy cesta uspokojení literárních ambicí zřejmě nevede. Je třeba najít jiné možnosti. Nacházíme se v tržní společnosti, v demokracii, kdy pro jedince neexistují zákazy projevu, cenzury názorů, slov a vyjadřování, individuální tvorby, autocenzury a podobných nesmyslů. Jen je tu malý, ale zásadní problém. K literární seberealizaci musíte mít dostatek finančních prostředků. Pokud právě tohle není váš problém, čtěte dál. 

Existují nakladatelství, která vám vydání vaší knihy zabezpečí a dodají výtisky až do domu, ale je tu právě ono ale. Za tyto odborné služby spojené s vydáním publikace vám bude vystavena faktura, ve které bude zohledněna i činnost nakladatelství, využití jeho značky, služby technických pracovníků, práce korektorů, technických redaktorů, výtvarníků a grafika, který upraví vzhled knihy. Pokud máte dost peněz (a to se pohybujeme v částkách za které by bylo možné pořídit nové malé auto), můžete to zkusit a svěřit práci nakladatelství tzv. „na klíč”.

Existuje i druhá možnost jak se ke stejnému výsledku dopracovat a nebude vás to stát tolik, protože inzerent je v jedné osobě editor čili vydavatel, knižní grafik, tiskárenský technolog a organizátor prací. Po uzavření dohody předáte rukopis v elektronické podobě (lze samozřejmě dát ke zpracování i rukopisy psané strojem či rukou, ale pak se cena za zpracování enormně zvýší, protože se texty musí převést do elektronické podoby), a pak už budete v nepravidelných inervalech spolupracovat s editorem. Budete odsouhlasovat texty v korekturách, schvalovat zlom – tedy podobu stránek, návrhy na obálku atd. atd. V poslední fázi tzv. předtiskové přípravy vás editor požádá o imprimatur čili autorské schválení k tisku a pak už za nějakou historicky krátkou dobu dostanete požadované výtisky publikace s vaším jménem na obálce.

Dotazy k této problematice můžete směřovat na email: j.lapac@seznam.cz.

Editor Jaroslav Lapač

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *